Informacja o zmianach w Cenniku i Regulaminie usługi Taxe.pl obowiązujących od 1 października 2021r. dla pakietów Go, Basic oraz Premium

Opublikowano: 2021-08-29

Szanowni Państwo,

poniżej prezentujemy szczegółową listę zmian w Cenniku usługi Taxe.pl oraz informację o nowej strukturze Regulaminu, które zaczną obowiązywać od 1 października 2021 r. dla pakietów Go, Basic oraz Premium.

(więcej…)

Polski Ład 2022 – opłacalność zmiany formy opodatkowania na przykładach.

Opublikowano: 2021-11-26

Polski Ład, to dla wielu przedsiębiorców istotne obciążenia fiskalne, których zniwelowanie będzie oznaczać konieczność zmiany formy opodatkowania w celu zachowania konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstwa. W niniejszym wpisie przedstawiamy ramowo najważniejsze zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej, które realnie przybierają postać nie składki, a dodatkowego podatku. Część przedsiębiorców powinno rozważyć zmianę formy opodatkowania, a nawet przekształcenie przedsiębiorstwa. Ile można zyskać, a ile stracić? – o tym poniżej!

(więcej…)

SLIM VAT-2 – wybór opodatkowania VAT nieruchomości w akcie notarialnym.

Opublikowano: 2021-11-18

Z dniem 1 października 2021r. obowiązuje pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług zwany powszechnie SLIM VAT 2. Na łamach naszego bloga poruszaliśmy już wcześniej ramowo jego założenia (szerzej tutaj: https://www.taxe.pl/blog/1223/slim-vat-2-nowe-propozycje-uproszczen-w-podatku-vat/). W niniejszym wpisie przybliżymy szczegółowo jedno z zaimplementowanych uproszczeń w postaci wyboru opodatkowania VAT nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Na czym polega wybór opodatkowania VAT nieruchomości oraz jak SLIM VAT 2 przyczynił się do uproszczenia tej procedury? – o tym poniżej!

(więcej…)

Dobrowolna i obowiązkowa pełna księgowość osoby fizycznej a limit na rok 2022.

Opublikowano: 2021-11-12

W dniu 1 października 2021r. Narodowy Bank Polski opublikował kurs złotego, według którego dokonamy przeliczenia ważnych limitów podatkowych na 2022 rok. Jednym z najbardziej istotnych limitów, które należy na bieżąco monitorować zarówno po stronie służb finansowo-księgowych jak i samego przedsiębiorcy jest limit przychodów obligujący do przejścia na pełną księgowość. W niniejszym wpisie omawiamy kwestię dobrowolnej i obowiązkowej pełnej księgowości u osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, czy też w formie spółki osób fizycznych (jawnej lub cywilnej).

(więcej…)

Istotne zmiany w uldze na złe długi

Opublikowano: 2021-11-05

Ulga na złe długi jest szczególnym narzędziem, z którego chętnie korzystają sprzedawcy – wierzyciele. Warunki jej zastosowania są powszechnie znane.

Z dniem 1 października 2021r. Ministerstwo Finansów nie tylko zmieniło niektóre zasady jej stosowania, ale również dodało zupełnie nowe. Jak dokładnie wygląda specyfika stosowania ulgi na złe długi teraz i po zmianach przepisów ustawy o VAT?

(więcej…)

Raporty z kasy fiskalnej bez GTU i TP od lipca 2021, zmiany w raportowaniu faktur uproszczonych.

Opublikowano: 2021-10-29

Znaczące zmiany w zakresie JPK od 1 października 2020r. spowodowały mnożące się problemy na gruncie raportowania transakcji w ramach rozliczeń VAT. Mowa tutaj o obowiązku raportowania w JPK określonych transakcji (kody procedur, dokumentów i transakcji związanych z dostawą określonych grup asortymentowych towarów i usług – GTU). Nowe przepisy przysporzyły podatnikom na tyle dużo kłopotów, że problematyczne stało się nawet ewidencjonowanie raportów z kas fiskalnych. W niniejszym wpisie przedstawiamy istotną zmianę doprecyzowująca w tym zakresie!

(więcej…)

Rozliczenie najmu w działalności gospodarczej i poza nią.

Opublikowano: 2021-10-22

Zakup mieszkania to obecnie popularna forma lokowania nadwyżek finansowych. Aktualnie wynajem można rozliczyć na kilka sposobów, choć niewykluczone, że nowelizacja przepisów w ramach tzw. „Polskiego ładu” istotnie ograniczy możliwości optymalizacji dochodów z najmu. W niniejszym wpisie przedstawiamy w jaki sposób można rozliczyć dochody z wynajmu oraz zaakcentujemy możliwe zmiany w tym zakresie!

(więcej…)

Prezenty małej wartości – nowe limity od 2021 roku.

Opublikowano: 2021-10-19

Przekazywanie prezentów małej wartości lub próbek np. w formie próbki produktu na cele reklamowe może wiązać się z określonymi obowiązkami na gruncie ustawy o VAT. Z początkiem 2021 roku ustawodawca zdecydował się na podwyższenie limitów, których przekroczenie rodzi obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o VAT w postaci konieczności odprowadzenia daniny. W niniejszym wpisie omówimy kwestię prezentów małej wartości, w szczególności pod kątem znowelizowanych przepisów.

(więcej…)

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Polski Ład 2022 – opłacalność zmiany formy opodatkowania na przykładach.

2021-11-26

Polski Ład, to dla wielu przedsiębiorców istotne obciążenia fiskalne, których zniwelowanie będzie oznaczać konieczność zmiany formy opodatkowania w celu zachowania [...]

SLIM VAT-2 – wybór opodatkowania VAT nieruchomości w akcie notarialnym.

2021-11-18

Z dniem 1 października 2021r. obowiązuje pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług zwany powszechnie SLIM VAT 2. Na [...]

Dobrowolna i obowiązkowa pełna księgowość osoby fizycznej a limit na rok 2022.

2021-11-12

W dniu 1 października 2021r. Narodowy Bank Polski opublikował kurs złotego, według którego dokonamy przeliczenia ważnych limitów podatkowych na 2022 [...]

Istotne zmiany w uldze na złe długi

2021-11-05

Ulga na złe długi jest szczególnym narzędziem, z którego chętnie korzystają sprzedawcy – wierzyciele. Warunki jej zastosowania są powszechnie znane. [...]

Raporty z kasy fiskalnej bez GTU i TP od lipca 2021, zmiany w raportowaniu faktur uproszczonych.

2021-10-29

Znaczące zmiany w zakresie JPK od 1 października 2020r. spowodowały mnożące się problemy na gruncie raportowania transakcji w ramach rozliczeń [...]