Testuj biuro rachunkowe Taxe.pl przez pierwszy miesiąc za 1,00 zł + VAT
* Promocja dla nowych Klientów | Regulamin promocji

Metoda kasowa w podatku PIT

Opublikowano: 2024-12-07

Nowością, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku będzie możliwość wyboru metody kasowej rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Poniżej zastanowimy się jakie korzyści niesie taka opcja rozliczenia oraz jakie warunki muszą być spełnione aby skutecznie wybrać kasowy PIT.

(więcej…)

Czy podatnik zwolniony z VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży

Opublikowano: 2024-12-03

Niektórzy polscy przedsiębiorcy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT w stosunku do prowadzonej sprzedaży. Inni ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, a więc ze względu na rodzaj zbywanych towarów lub usług.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT powoduje brak występowania obowiązków właściwych dla czynnych podatników VAT.

Ustawa o VAT przewiduje jednak specjalną, niewielką ewidencję sprzedaży, którą muszą prowadzić niektórzy podatnicy zwolnieni z VAT.

(więcej…)

Ulga na złe długi w VAT – uwaga na niektóre wątpliwości

Opublikowano: 2024-11-29

Ulga na złe długi w podatku VAT umożliwia wierzycielowi (sprzedawcy towarów lub usług) na dokonanie korekty in minus w ewidencji VAT podstawy opodatkowania (kwoty netto z faktury) jak i samego podatku VAT należnego (kwoty VAT z faktury) wobec nieotrzymania zapłaty za konkretną fakturę lub faktury.

Stosując ulgę na złe długi w VAT wierzyciel musi pamiętać o pewnych niuansach jakże ważnym w praktycznym zastosowaniu tego narzędzia. O czym mowa?

(więcej…)

Rozliczenie podatkowe darowizn dla powodzian

Opublikowano: 2024-11-25

Przedsiębiorcy, którzy oferują pomoc dla powodzian mogą zastanawiać się czy istnieje możliwość podatkowego rozliczenia przekazanych darowizn. W poniższym artykule odniesiemy się zarówno do kwestii rozliczenia darowizn w kosztach podatkowych jak i możliwości odliczenia darowizn od podstawy opodatkowania.

(więcej…)

Krótkoterminowy najem – czy może być rozliczany w ramach najmu prywatnego?

Opublikowano: 2024-11-21

Najem mieszkań to bardzo popularna forma tzw. pasywnego inwestowania, która może przybierać różne formy i skalę działalności. Począwszy od najmu jednego mieszkania, do najmu nawet kilkunastu nieruchomości, należy przede wszystkim zastanowić się, czy mamy do czynienia z najmem prywatnym, czy już z najmem posiadającym znamiona zorganizowanej działalności gospodarczej ze wszystkimi tego konsekwencjami. W niniejszym wpisie koncentrujemy się przede wszystkim na zagadnieniu krótkoterminowego najmu i możliwości jego rozliczania w ramach tzw. najmu prywatnego.

(więcej…)

Umowa zlecenie na wynagrodzenie prowizyjne a minimalna stawka godzinowa

Opublikowano: 2024-11-17

Umowa zlecenie to popularna forma zatrudnienia kadr w polskich firmach. Od kilku lat na umowie zlecenie obowiązuje minimalna stawka godzinowa, która stanowi analogiczne zabezpieczenie dla zleceniobiorców, jak w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, gdzie od dawna prawo gwarantuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Przepisy przewidują jednak pewne odstępstwa od tzw. zasady płacy minimalnej, a jednym z nich jest umowa zlecenia kalkulowana w oparciu o prowizję. Poniżej szczegóły!

(więcej…)

Wakacje składkowe – wskazówki w zakresie oświadczeń dotyczących pomocy de minimis

Opublikowano: 2024-11-13

Wakacje składkowe to nowa preferencja dla przedsiębiorców polegająca na zwolnieniu z opłacania składek społecznych i funduszu pracy za wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Na łamach naszego bloga zamieściliśmy już liczne informacje w zakresie tematyki wakacji składkowych jak i wypełniania dedykowanego wniosku RWS. Idea i sposób wypełniania wniosku jest zadaniem dość łatwym, jednak w niektórych przypadkach problematyczne mogą okazać się zawarte we wniosku oświadczenia dot. pomocy de minimis. Należy podkreślić, iż oświadczenia zawarte we wniosku składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

(więcej…)

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Metoda kasowa w podatku PIT

2024-12-07

Nowością, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku będzie możliwość wyboru metody kasowej rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. [...]

Czy podatnik zwolniony z VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży

2024-12-03

Niektórzy polscy przedsiębiorcy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT w stosunku do prowadzonej sprzedaży. Inni ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, [...]

Ulga na złe długi w VAT – uwaga na niektóre wątpliwości

2024-11-29

Ulga na złe długi w podatku VAT umożliwia wierzycielowi (sprzedawcy towarów lub usług) na dokonanie korekty in minus w ewidencji [...]

Rozliczenie podatkowe darowizn dla powodzian

2024-11-25

Przedsiębiorcy, którzy oferują pomoc dla powodzian mogą zastanawiać się czy istnieje możliwość podatkowego rozliczenia przekazanych darowizn. W poniższym artykule odniesiemy [...]

Krótkoterminowy najem – czy może być rozliczany w ramach najmu prywatnego?

2024-11-21

Najem mieszkań to bardzo popularna forma tzw. pasywnego inwestowania, która może przybierać różne formy i skalę działalności. Począwszy od najmu [...]