poprzednie
Nie marnuj czasu na sprawy księgowe!

Nie marnuj czasu na sprawy księgowe!

Przekaż dokumenty księgowe firmy do internetowego biura rachunkowego Taxe.pl.
Zajmiemy się ich kompleksowym rozliczeniem.

Sprawdź naszą ofertę »
następne

Już od 1 października 2020 nowy JPK VAT – najważniejsze zmiany.

Z początkiem października 2020r., przedsiębiorców rozliczających podatek VAT czekają rewolucyjne zmiany. Powszechnie stosowane i dobrze znane deklaracje VAT-7 i VAT-7K staną się przeszłością, a plik JPK_VAT, który dotychczas pełnił wyłącznie rolę ewidencji VAT – sprzedaży i zakupu, zyska rangę deklaracji ze wszystkimi tego skutkami. Mówiąc krótko, za październik 2020r., zamiast deklaracji VAT i pliku JPK, wysyłany będzie wyłącznie plik JPK w zmienionej strukturze.

Choć Ministerstwo Finansów twierdzi, że nowe przepisy mają uprościć obowiązki przedsiębiorców poprzez ograniczenie liczby dokumentów w obiegu, to realnie zakres danych nowego JPK został znacząco rozbudowany. Z pewnością dodatkowe dane ułatwią fiskusowi typowanie podmiotów do kontroli.

(więcej…)Opublikowano: 2020-09-21

Ministerstwo Finansów tworzy znaczący projekt elektronicznego urzędu skarbowego

Resort Finansów realizuje obecnie długofalową strategię zelektronizowania większości usług świadczonych przez urzędy skarbowe na rzecz podatników w zakresie rozliczeń i obsługi spraw w podatkach PIT, CIT oraz VAT.

Zarówno w roku 2020, 2021 ma być stale powiększana ilość usług urzędowych załatwiana on-line tak aby podatnik mógł bez problemu załatwić swoje sprawy przez internet.

Z kolei w 2022r. mają być zakończone wszelkie prace w projekcie e-urząd skarbowy. O jakie konkretnie usługi chodzi?

(więcej…)Opublikowano: 2020-09-14

Niektórzy płatnicy składek będą mogli wnioskować o zwolnienie z opłacania składek ZUS na kolejne miesiące

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą chętnie wykorzystywali dostępne narzędzia w ramach pakietu rozwiązań pomocowych przeciw negatywnym skutkom pandemii – Tarczy antykryzysowej. Jednym z podstawowych narzędzi wspomagających firmy, było zwolnienie z opłacania składek ZUS za 3 miesiące.

Niebawem niektóre branże będą mogły składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS za kolejne 3 miesiące.

(więcej…)Opublikowano: 2020-09-07

Będą zwroty nadpłat, rozliczonych w ciężar składek ZUS korzystających ze zwolnienia

Z dobrodziejstw tarczy antykryzysowej a mianowicie zwolnienia z opłacania składek ZUS skorzystało setki tysiące firm. ZUS inicjując procedurę zwolnienia ze składek ZUS na wniosek konkretnego płatnika składek sprawdzał wpierw jaki jest stan jego konta.

Niektórzy płatnicy składek posiadali na dzień złożenia wniosku o zwolnienie ze składek ZUS nadpłaty. Inni zapłacili już zobowiązanie w składkach ZUS za miesiąc, o który ubiegali się o zwolnienie. I właśnie w tym momencie pojawił się problem dla płatników składek.

(więcej…)Opublikowano: 2020-08-31

Zmiany w zryczałtowanym podatku dochodowym

Ustawą z dnia 5 czerwca 2020r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw prawodawca dokonał kilku zmian dla podatników stosujących ryczałt jako formę opodatkowania osiąganych przychodów. Na czym one polegają? Tego można dowiedzieć się z niniejszej publikacji.

(więcej…)Opublikowano: 2020-08-21

Zmiany dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem PIT

W drugiej połowie roku prawodawca dokonał zmian niektórych przepisów podatkowych. Jedna z wielu płaszczyzn zmian dotknie najmniejsze, ale i nieco większe firmy dla których opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT). Na czym polegają owe zmiany? O tym w niniejszej publikacji.

(więcej…)Opublikowano: 2020-08-10

Zmiany w podatku VAT w lipcu 2020r.

W lipcu 2020r. mają miejsce kolejne zmiany dla części czynnych podatników VAT dla których podstawą prawną na omawianej płaszczyźnie jest ustawa o podatku od towarów i usług. Jakie kwestie uległy zmianie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania orz omówienie najistotniejszych zmian w podatku VAT obejmujące największą rzeszę podatników przedstawiono poniżej.

(więcej…)Opublikowano: 2020-07-30