

Osoby fizyczne pracujące w Polsce i za granicą mają obowiązek rozliczyć całość osiąganego dochodu w kraju swojej rezydencji podatkowej. Rozliczenie to może odbywać się na dwa sposoby. Wszystko zależne jest od tego w jakim kraju oprócz Polski pracuje dana osoba fizyczna bowiem każde państwo korzysta z jednej z dwóch metod rozliczenia dochodu (podatku) przez rezydenta innego kraju.
Wyrównanie różnic w wysokości zobowiązania podatkowego do zapłaty z tytułu pracy za granicą (i w Polsce) pomiędzy jedną i drugą metodą oferuje ulga abolicyjna.
Jednak w 2021r. niektóre kwestie związane z jej funkcjonowaniem uległy zmianie. Co to będzie oznaczać dla osób pracujących w Polsce i poza granicami RP?
(więcej…)Opublikowano: 2021-01-15Nowy podatek od cukru zwany też opłatą cukrową stanowi nową daninę nałożoną na podmioty wprowadzające na rynek krajowy napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących.
Kogo będzie dotyczył? Jakich produktów? Jaka może być jego wysokość? Odpowiedzi na te
i wiele innych wątpliwości zamieszczono w niniejszej publikacji.
Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, niesie za sobą wiele pozytywnych zmian dla podatników. Za sprawą Ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020r. poz. 2123), rozszerzono krąg podmiotów, które mogą opłacać podatek w formie ryczałtu. Na czym polegają zmiany? – o tym poniżej!
(więcej…)Opublikowano: 2021-01-06W połowie grudnia weszła w życie tarcza antykryzysowa 6.0, zwana również „tarczą branżową”. Kolejne propozycje w ramach programów antykryzysowych wprowadziła Ustawa z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020r., poz. 2255). W niniejszej publikacji przeanalizujemy pomoc, o którą można ubiegać się w ZUS tj. postojowe i zwolnienie ze składek.
(więcej…)Opublikowano: 2021-01-04Ministerstwo Finansów w kwietniu 2020r. pracowało nad rozwiązaniami prawnymi przeciwdziałającymi rozprzestrzeniającej się pandemii Covid-19. Poza narzędziami tarczy antykryzysowej były to różnego rodzaju odliczenia od dochodu, przekazania darowizn oraz brak obowiązku wykonywania niektórych pomniejszeń kosztów czy zwiększeń dochodu.
Wiele z tych rozwiązań będzie obowiązywać także w roku 2021r. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze z nich.
(więcej…)Opublikowano: 2020-12-31Nowelizacja przepisów podatkowych na rok 2021r. niesie za sobą wiele niekorzystnych zmian dla podatników. Za sprawą Ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020r. poz. 2123), ograniczona została możliwość optymalizacji amortyzacji używanych środków trwałych. Na czym polegają zmiany? – o tym poniżej!
(więcej…)Opublikowano: 2020-12-29W kilku branżach kasy fiskalne online, czyli urządzenia połączone z systemem teleinformatycznym, stały się codziennością z początkiem 2020r. Docelowo kolejny etap implementacji kas online nastąpić miał w połowie 2020r., jednak z powodu pandemii, ustawodawca zdecydował się przesunąć uchwalone terminy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 10 czerwca 2020r. Dz. U. z 2020r. poz. 1059). Warto więc zasygnalizować zbliżający się wielkimi krokami obowiązek, tym bardziej, że uchybienia w tym zakresie mogą podatników kosztować utratę ulgi na zakup nowych kas.
(więcej…)Opublikowano: 2020-12-22