Informacje organizacyjne dla czynnych płatników podatku VAT, w związku z wprowadzeniem obowiązku JPK_VAT.

Opublikowano: 2017-12-07

Szanowni Państwo,
w związku z wprowadzeniem obowiązku JPK_VAT od 1 stycznia 2018 roku dla czynnych płatników podatku VAT, przedstawiamy trzy krótkie informacje dotyczące zmian organizacyjnych w przekazywaniu dokumentów i sposobie ich księgowania w ramach usługi Taxe.

1. Faktury sprzedaży nie mogą być przekazywane w postaci zbiorczego rejestru sprzedaży. Takie faktury należy przekazywać do księgowania pojedynczo i w ten sposób będą one podlegać wprowadzeniu do rejestrów. Wymaga tego specyfikacja pliku JPK_VAT, w którym każda faktura powinna stanowić oddzielną pozycję.

W przypadku generowania dokumentów sprzedaży w module fakturującym Panelu Klienta, przy większej liczbie dokumentów, mogą Państwo skorzystać z programu „10za20” (dostępny dla pakietu Premium).

2. Faktury wystawione do paragonów podlegać będą księgowaniu, jako pojedyncze zapisy. Suma kwot z tych faktur pomniejszy kwotę zapisu raportu fiskalnego lub rejestru sprzedaży detalicznej.

W przypadku generowania dokumentów sprzedaży w module fakturującym Panelu Klienta, podobnie jak w punkcie powyższym, mogą Państwo skorzystać z programu „10za20” (dostępny dla pakietu Premium).

3. W przypadku płatników VAT rozliczających ten podatek kwartalnie, dokumenty sprzedaży należy przekazywać bezwzględnie w trybie miesięcznym, jako że pliki JPK_VAT, niezależnie od statusu płatnika (kwartalny / miesięczny), należy obligatoryjnie przekazywać do systemu Ministerstwa Finansów za każdy miesiąc.

W przypadku pojawienia się pytań związanych z tymi procedurami, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Jakie darowizny można odliczyć na zasadach ogólnych (PIT-36, PIT-36L) i ryczałcie (PIT-28)?

2024-04-26

Podatnicy składając roczne zeznanie podatkowe poszukują sposobów na obniżenie podatku poprzez odliczenia ulg podatkowych. Jedną z możliwości zagwarantowanych w polskim [...]

Zagraniczna usługa budowlana świadczona przez podwykonawcę – rozliczenie VAT

2024-04-22

Bardzo powszechną praktyką jest wykorzystywanie przez głównego wykonawcę usług podwykonawców do realizacji inwestycji budowlanej zlokalizowanej w innym niż Polska kraju. [...]

Obowiązek opodatkowania PIT oraz VAT – różne daty a tylko jeden moment

2024-04-19

Obowiązek podatkowy czy to w podatku VAT czy to w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT to nic innego jak [...]

Otwarcie działalności gospodarczej w praktyce

2024-04-15

Otwarcie działalności gospodarczej to poważne wyzwanie dla przedsiębiorcy. Zanim przystąpi do jej rejestracji powinien wiedzieć o wielu aspektach właśnie przed [...]

Czy nadwyżka w VAT ulega przedawnieniu?

2024-04-12

Przedsiębiorcy bardzo często kumulują podatek VAT przenosząc nadwyżkę na kolejną deklarację. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele np. zawieszenie [...]