Praktyczne informacje na temat świadczenia postojowego dla przedsiębiorców

Opublikowano: 2020-04-07

W związku z wejściem w życie ustawy z 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zwaną dalej ustawą o zwalczaniu skutków ekonomicznych wywołanych przez Covid-19, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o świadczenie postojowe rekompensujące w części utratę przychodów w czasie panującej pandemii koronowirusa.

Warto, więc przybliżyć kwestie, na jakich zasadach otrzymają oni te świadczenie oraz czy stanowi ono jednorazową pomoc czy może będzie ponawiane.

Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest jednym z narzędzi dofinansowań w ramach pomocy dla przedsiębiorstw w związku z panującą pandemią koronawirusa.

Świadczenie ma charakter jednorazowego, jednak prawodawca może przewidzieć w przyszłości możliwość dopuszczenia ubiegania się ponownego o ten rodzaj świadczenia.

Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą przyznawane jest w związku z przestojem ekonomicznym w prowadzeniu działalności spowodowanym skutkami rozszerzającej się pandemii koronawirusa.

Ubiegać mogą się o niego osoby, którzy zamieszkują na terytorium Polski, podlegają nieograniczonemu i ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (prawo czasowego, stałego pobytu, zatem także dla legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców).

Ponadto omawiane świadczenie postojowe uzyska tylko przedsiębiorca, który nie podlega pod ubezpieczenia społecznie z innego tytułu (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna).

Jak jest kwota otrzymanego świadczenia

Wysokość świadczenia postojowego wynosi 2.080zł albo w kwocie 1.300zł w zależności od spełnienia przez przedsiębiorcę poniższych warunkow. Po rozpatrzeniu wniosku przez ZUS i wydania decyzji przyznającej świadczenie, zostanie ono przekazane na konto bankowe zadeklarowane we wniosku przez przedsiębiorcę.

Zasady otrzymania i wysokość świadczenia

Świadczenie postojowe dla firm przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą w myśl przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców.

Świadczenie postojowe wyniesie 2.080zł w przypadku, gdy przedsiębiorca wybrał formę opodatkowania, jako podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt ewidencjonowany a także:

  1. Rrozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutym 2020r. oraz:
  • nie zawiesił działalności gospodarczej a przychód z tej działalności w poprzednim miesiącu przed miesiącem złożenia wniosku był niższy o 15% niż w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc oraz był niższy niż kwota ok. 15.600zł, czyli 300% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (ogłoszonego przez prezesa GUS) albo
  • zawiesił tę działalność po 31 stycznia 2020r. a przychód z tej działalności w poprzednim miesiącu przed miesiącem złożenia wniosku był niższy od sumy ok. 15.600zł, czyli 300% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (ogłoszonego przez prezesa GUS).

Świadczenie postojowe wyniesie 1.300zł w przypadku, gdy przedsiębiorca, który wybrał formę opodatkowania kartą podatkową i jest jednocześnie zwolniony z VAT.

Przykład 1

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapii od 1 stycznia 2019r. osiągnęła następujące przychody:

  1. W miesiącu lutym 2020r. – 17.000zł,
  2. W miesiącu marcu 2020r. – 9.000zł.

Podatnik, jako formę opodatkowania stosuje skalę podatkową.

Przedsiębiorca złożył w kwietniu wniosek o przyznanie świadczenie postojowego z ZUS. Czy otrzyma przedmiotowe świadczenie?

W miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku a więc w marcu 2020r. poziom przychodów był poniżej limitu przeciętnego wynagrodzenia a więc ok. 15.600zł.

Natomiast stosunek obniżki przychodów marca 2020r. do lutego 2020r. wyniósł 47% a więc wyższy niż ustawowy 15%. Tak, więc jest wysoce prawdopodobne, że ZUS przyzna świadczenie postojowe.

Przykład 2

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fotograficznych od 2007r. osiągnęła następujące przychody:

  1. W miesiącu lutym 2020r. – 27.000zł,
  2. W miesiącu marcu 2020r. – 18.000zł.

Podatnik, jako formę opodatkowania stosuje podatek liniowy.

Przedsiębiorca złożył w kwietniu wniosek o przyznanie świadczenie postojowego z ZUS. Czy otrzyma przedmiotowe świadczenie?

Z powyższego przykładu widać wyraźnie, iż stosunek obniżki przychodów marca 2020r. do lutego 2020r. wyniósł 33,33% tak, więc był znacznie wyższy niż 15% a zatem jeden warunek jest spełniony.

Z kolei w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku a więc w marcu 2020r. poziom przychodów jest większy niż limit przeciętnego wynagrodzenia a więc ok. 15.600zł.

Niestety, ale jest wysoce prawdopodobne, że ZUS odmówi przyznania świadczenia postojowego.

Przykład 3

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług organizacji imprez od 2010r. osiągnęła następujące przychody:

  1. W miesiącu lutym 2020r. – 47.000zł,
  2. W miesiącu marcu 2020r. – 19.500zł.
  3. W miesiącu kwietniu 2020r. – 0zł.

Podatnik, jako formę opodatkowania stosuje podatek liniowy.

Przedsiębiorca nie złożył w kwietniu wniosku o przyznanie świadczenie postojowego z ZUS, gdyż wiedział, iż suma przychodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (kwiecień) przewyższyłaby kwotę limitu ok. 15.600zł. Dlatego też podatnik poczekał miesiąc później i w maju złożył wniosek.

Zatem stosunek obniżki przychodów z kwietnia 2020r. do marca 2020r. wyniósł 100% i był oczywiście przewyższył ustawowy wskaźnik 15%.

Zatem, gdy przedsiębiorca złoży wniosek w maju 2020r. jest prawdopodobne, iż otrzyma świadczenie postojowe. Jeżeli złożyłby wniosek w kwietniu, wówczas otrzymałby z ZUS decyzję odmowną.

Uwagi przy etapie składania i wypełniania wniosku

Wniosek RSP-D, który można pobrać ze strony ZUS można złożyć do ZUS:

  • poprzez elektroniczny serwis PUE ZUS,
  • poprzez portal gov.pl pod poniższym linkiem:

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/wyszukaj-wsparcie-dla-swojej-firmy

  • za pośrednictwem poczty polskiej,
  • osobiście w oddziale ZUS (w przygotowanej przez ZUS skrzynce na dokumenty).

Wniosek należy złożyć najdalej w wciągu 3 miesięcy od dnia licząc od miesiąca, w którym prawodawca zniesie stan epidemii.

Inne istotne informacje

ZUS rozpatrując wniosek może kontaktować się z przedsiębiorcą celem wyjaśnienia powstałych wątpliwości. Po rozwiązaniu wszystkich wątpliwości ZUS przyzna świadczenie postojowe.

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Urząd skarbowy wykreślił przedsiębiorcę z rejestru VAT. Co wtedy?

2024-05-06

Wykreślenie podatnika VAT z rejestru podatników VAT to dla podatnika VAT konsekwencje w zakresie rozliczania podatku VAT ale nie tylko. [...]

Jakie darowizny można odliczyć na zasadach ogólnych (PIT-36, PIT-36L) i ryczałcie (PIT-28)?

2024-04-26

Podatnicy składając roczne zeznanie podatkowe poszukują sposobów na obniżenie podatku poprzez odliczenia ulg podatkowych. Jedną z możliwości zagwarantowanych w polskim [...]

Zagraniczna usługa budowlana świadczona przez podwykonawcę – rozliczenie VAT

2024-04-22

Bardzo powszechną praktyką jest wykorzystywanie przez głównego wykonawcę usług podwykonawców do realizacji inwestycji budowlanej zlokalizowanej w innym niż Polska kraju. [...]

Obowiązek opodatkowania PIT oraz VAT – różne daty a tylko jeden moment

2024-04-19

Obowiązek podatkowy czy to w podatku VAT czy to w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT to nic innego jak [...]

Otwarcie działalności gospodarczej w praktyce

2024-04-15

Otwarcie działalności gospodarczej to poważne wyzwanie dla przedsiębiorcy. Zanim przystąpi do jej rejestracji powinien wiedzieć o wielu aspektach właśnie przed [...]