Testuj biuro rachunkowe Taxe.pl przez pierwszy miesiąc za 1,00 zł + VAT
* Promocja dla nowych Klientów | Regulamin promocji

Wakacje składkowe ZUS – informacja wyłącznie dla klientów biura Taxe.pl

Opublikowano: 2024-10-29

Uwaga, jeżeli nie są Państwo klientami naszego biura rachunkowego, prosimy o sprawdzenie, czy nie podlegają Państwo dodatkowym warunkom, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS.

Z dniem 1 listopada 2024 r. wejdą w życie tzw. wakacje składkowe, które dają możliwość uzyskania zwolnienia z opłacania składek na: własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz solidarnościowy.

Informacje podstawowe:

  • Jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, od 1 listopada 2024 mogą Państwo wnioskować o zwolnienie z opłacania za siebie składek ZUS.
  • W bieżącym roku z wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu.
  • Aby skorzystać ze zwolnienia na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne należy obowiązkowo złożyć wniosek w terminie 1-30 listopada 2024r.
  • Wakacje składkowe nie będą obejmowały składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W lipcu br. na łamach bloga Taxe.pl opublikowaliśmy artykuł Wakacje składkowe 2024 dla przedsiębiorców – czym są i jak z nich skorzystać, który opisuje ideę tej ulgi, jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami, zachęcamy do lektury.

Jakie warunki należy spełnić ?

  • W miesiącu październik 2024 r. muszą Państwo podlegać ubezpieczeniom ZUS przynajmniej jeden dzień.
  • W tym lub poprzednim roku nie prowadzili Państwo działalności na rzecz byłego pracodawcy.
  • Jeżeli korzystają Państwo z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w październiku oraz listopadzie 2024r. podlegali Państwo pod to ubezpieczenie przynajmniej jeden dzień.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

  • W celu skorzystania z ulgi, należy złożyć wniosek RWS.
  • Wniosek uprawniający do zwolnienia ze składek w grudniu 2024, należy złożyć w terminie 1 – 30 listopada 2024r.
  • Wniosek należy złożyć samodzielnie za pośrednictwem platformy eZUS (dawniej PUE). Wniosek dostępny jest z poziomu ścieżki: „Płatnik” > „Dokumenty i wiadomości” > „Dokumenty robocze” > „Utwórz nowy”.
  • Po złożeniu wniosku w systemie ZUS, prosimy o przekazanie informacji o tym fakcie do naszego biura.

Nasze biuro niestety nie posiada wystarczających upoważnień do złożenia tego wniosku w Państwa imieniu. Prosimy o zapoznanie się z przygotowaną przez nas instrukcją wypełnienia wniosku RWS, która krok po kroku opisuje ten proces.

Z chwilą przetworzenia wniosku przez ZUS, otrzymają Państwo:

  • informację o udzieleniu zwolnienia, decyzję o częściowym zwolnieniu lub decyzję odmowną,
  • zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis,
  • informację o sposobie rozliczenia składek z których uzyskano zwolnienie.

W przypadku odmowy zwolnienia z opłacenia składek bądź przyznania częściowego zwolnienia wnioskujący ma prawo do odwołania się od decyzji za pośrednictwem ZUS w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

O czym jeszcze muszę pamiętać?

  • Koniecznie prosimy o informację o fakcie złożenia wniosku. Nasze biuro musi zawrzeć informację o wakacjach składkowych w kolejnej deklaracji przekazywanej do ZUS.
  • Wakacje składkowe udzielane są w ramach pomocy de minimis – oznacza to, że otrzymają Państwo zwolnienie ze składek jedynie gdy dysponują Państwo limitem pomocy de minimis.
  • Rozpatrzone zostaną jedynie wnioski złożone w miesiącu poprzedzającym miesiąc za który ma być przyznane zwolnienie. Wnioski złożone w innym terminie pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.
  • Jeśli wniosek składany jest przez wspólnika spółki cywilnej, należy złożyć go ze swojego profilu Płatnika, nie z Profilu spółki której jest się wspólnikiem.
  • Wakacje składkowe finansowane są z budżetu Państwa i pokrywają składki, jak wspomniano na wstępie, jedynie w podstawowej wysokości. Jeżeli opłacają Państwo składki od wyższej podstawy w celu uzyskania wyższej emerytury w przyszłości, prosimy pamiętać, że za miesiąc zwolnienia na fundusz emerytalny zostanie przekazana jedynie podstawowa kwota.

Szczegółowe informacje dotyczące złożenia wniosku dostępne są również na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: www.zus.pl > Baza wiedzy > Firmy > Zwolnienie z opłacania składek ZUS – wakacje składkowe. Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym artykułem oraz śledzenia Aktualności publikowanych przez ZUS (Zakładka „O ZUS” > Aktualności > Inne).

21 października odbył się również webinar zorganizowany przez ZUS oraz Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na temat wakacji składkowych – jest on dostępny w serwisie YouTube na kanale Elektroniczny ZUS. Gorąco zachęcamy do obejrzenia webinaru, zostały tam przedstawione przykłady rozliczenia składek za miesiąc wakacyjny.

Wychodząc naprzeciw zainteresowanym na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych została opublikowana lista najczęstszych Pytań i odpowiedzi na temat wakacji składkowych. Zgodnie z informacją przekazaną w trakcie ww. webinaru lista ma być na bieżąco aktualizowana.

Przydatne linki:

Wakacje składkowe – niektórzy nie skorzystają, inni mogą stracić

Instrukcja wypełniania wniosku RWS – publikacja ZUS

Wskazówki w zakresie oświadczeń dotyczących pomocy de minimis

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Metoda kasowa w podatku PIT

2024-12-07

Nowością, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku będzie możliwość wyboru metody kasowej rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. [...]

Czy podatnik zwolniony z VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży

2024-12-03

Niektórzy polscy przedsiębiorcy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT w stosunku do prowadzonej sprzedaży. Inni ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, [...]

Ulga na złe długi w VAT – uwaga na niektóre wątpliwości

2024-11-29

Ulga na złe długi w podatku VAT umożliwia wierzycielowi (sprzedawcy towarów lub usług) na dokonanie korekty in minus w ewidencji [...]

Rozliczenie podatkowe darowizn dla powodzian

2024-11-25

Przedsiębiorcy, którzy oferują pomoc dla powodzian mogą zastanawiać się czy istnieje możliwość podatkowego rozliczenia przekazanych darowizn. W poniższym artykule odniesiemy [...]

Krótkoterminowy najem – czy może być rozliczany w ramach najmu prywatnego?

2024-11-21

Najem mieszkań to bardzo popularna forma tzw. pasywnego inwestowania, która może przybierać różne formy i skalę działalności. Począwszy od najmu [...]