Sprzedaż motocykli w procedurze VAT-marża
Procedura VAT-marża może być korzystnym rozwiązaniem dla podatników kupujących towary w celu dalszej odsprzedaży ponieważ pozwala na ustalenie podstawy opodatkowania jako różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu. W poniższym artykule zastanowimy się czy możliwe jest zastosowanie VAT-marży w ramach działalności polegającej na sprzedaży motocykli.
Warunki zastosowania procedury VAT-marża
Jak stanowi art. 120 ust. 4 ustawy VAT – w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę (art. 120 ust. 1 pkt 5 ustawy). Natomiast przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w pkt 5, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika (art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy).
Ponadto jak stanowi art. 120 ust. 1 pkt 4 ustaw VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.
Na tym etapie możemy zatem wskazać, że motocykle nie są wyłączone z zakresu stosowania procedury VAT-marża o ile mieszczą się w zakresie pojęcia „towary używane”. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, oraz istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.
I tak, stosownie do art. 120 ust. 10 ustawy – przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Z ww. przepisu wynika, że procedura VAT-marża dotyczy wyłącznie dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży uprawnieni są podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy.
WAŻNE
Procedura VAT-marża może być stosowana tylko gdy nabycie towarów używanych ma miejsce od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 ustawy VAT (chodzi o przypadki gdy sprzedaż towaru nie wiązała się z koniecznością odprowadzenia podatku VAT przez sprzedawcę). Katalog zawarty wart. 120 ust. 10 ustawy jest katalogiem zamkniętym. Zatem jest to wyliczenie wszystkich możliwych sposobów nabycia towarów używanych, które upoważniają do zastosowania procedury opodatkowania marży do dalszej sprzedaży nabytych towarów używanych.
Nie każde nabycie daje prawo do zastosowania procedury VAT-marża
O ile sam motocykl, jako towar używany, nie został wykluczony z procedury VAT-marża, o tyle istotnego znaczenia ma sposób nabycia takiego towaru.
Przykładowo w interpretacji Dyrektora KIS z dnia 13.06.2019 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.184.2019.1.KS, organ podatkowy wskazał, że w sytuacji gdy podatnik nabywa używane motocykle oraz części zamienne do nich od osób fizycznych spoza terytorium Unii Europejskiej celem dalszej odsprzedaży, a następnie sprowadza je do Polski, a więc dokonuje ich importu, czyli czynności, która zgodnie z art.5 ust.1 pkt 3 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie są spełnione przesłanki pozwalające na zastosowanie przy sprzedaży towarów używanych procedury opodatkowania marży. Procedura ta znajduje bowiem zastosowanie do sprzedaży określonych towarów (np. towarów używanych), które uprzednio są nabyte bez podatku naliczonego. Tymczasem w przypadku importu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z importem przedmiotowych motocykli i części zamiennych do nich.
Natomiast w interpretacji z dnia 24.06.2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.193.2020.3.MT Dyrektor KIS wskazał, że ustawodawca nie wymienił wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jako sposobu nabycia towarów używanych, uprawniającego do zastosowania procedury VAT-marża przy ich dalszej sprzedaży. Wobec powyższych okoliczności skoro przemieszczenie z kraju członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Polska (Niemcy) na terytorium kraju stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, to nie zostały spełnione warunki umożliwiające zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marżą sprzedaży używanych motocykli sprowadzonych uprzednio na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej inne niż terytorium Polski.
WAŻNE
Procedura VAT-marża nie może znaleźć zastosowania do sprzedaży używanych motocykli, które zostały nabyte w ramach importu towaru czy też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Podsumowując należy wskazać, że procedura opodatkowania marży znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy nabycie towaru używanego przez podatnika jest nieopodatkowane, z uwagi na status zbywcy określony w art. 120 ust. 10 ustawy VAT. W żadnym z tych przypadków nie występuje jednak podatek naliczony z tytułu nabycia tych towarów używanych, tak jak to ma miejsce przy imporcie towarów czy też WNT.