Jakie zmiany w nowej Ewidencji Działalności Gospodarczej czyli CEIDG

Opublikowano: 2011-07-01

Od pierwszego lipca 2011 obowiązują nowe przepisy w zakresie rejestrowania działalności gospodarczej. Jest ona rejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Oto najważniejsze zmiany względem starego systemu EDG:

  1. Ewidencja jest prowadzona centralnie.  Wcześniej swoje lokalne ewidencje prowadziły wszystkie Urzędy Gmin, w chwili obecnej istnieje już jedna wspólna ewidencja. Nadal można składać wnioski w formie papierowej w Urzędach Gmin.
  2. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP). Wcześniej prowadzona była odrębna numeracja.
  3. Nowym drukiem rejestracyjno-aktualizacyjnym jest formularz CEIDG-1 oraz załączniki CEIDG-RB, CEIDG-RD, CEIDG-MW, CEIDG-SC oraz CEIDG-PN.
  4. Nowy typ załącznika CEIDG-SC określający udziały w spółkach cywilnych.
  5. Nowy typ załącznika CEIDG-PN określający pełnomocnictwa, dostępny od 1 stycznia 2012.
  6. Jeżeli zdecydujemy się złożyć formularz drogą elektroniczną, zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.
  7. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis.
  8. Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
  9. Jeżeli przedsiębiorca nie wznowi zawieszonej działalności przed upływem okresu 24 miesięcy, wpis zostanie wykreślony z urzędu.
  10. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach.
  11. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.
  12. Dzięki scentralizowaniu ewidencji, powstały ciekawe narzędzia, m.in serwis http://firma.gov.pl, za pośrednictwem którego można rejestrować, wykreślać, zmieniać wpisy w CEIDG, można również przeglądać wpisy innych przedsiębiorców.

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Ewidencjonowanie sprzedaży bezrachunkowej w JPK_VAT

2026-06-25

Zasadniczo sprzedaż towarów i usług na rzecz konsumentów podlega pod obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Jednocześnie jednak w oparciu o [...]

Podatnik zwolniony z VAT – 75% czy 100% kosztów eksploatacji samochodu osobowego

2026-06-22

Podatnicy zwolnieni z VAT mają wątpliwości czy ujmować w kosztach uzyskania przychodów 75% z wydatków eksploatacyjnych dotyczących samochodu osobowego użytkowanego [...]

Jak rozliczyć nadpłatę z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przy podatku liniowym?

2026-06-19

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej może wykazywać saldo zerowe, jednakże możliwa jest także dopłata lub nadpłata składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się [...]

Jak rozliczyć nadpłatę z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przy ryczałcie?

2026-06-15

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej może wykazywać saldo zerowe, jednakże możliwa jest także dopłata lub nadpłata składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się [...]

Odliczenie podatku VAT od faktury wystawionej poza KSeF

2026-06-12

Obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur do wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych nastąpił od 1 lutego i od 1 kwietnia 2026 [...]