Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku RDZ o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec – maj 2020.

Opublikowano: 2020-04-03

Szanowni Państwo,
zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec – maj 2020 (Wniosku RDZ):

1. Czy podlegam / kwalifikuję się do udzielenia wsparcia?
Kwalifikujesz się do wsparcia jeżeli spełniasz wszystkie z poniższych warunków:
a. Wykonywałeś/łaś działalność przed 1 lutego 2020 r.,
b. W Twojej firmie zgłoszono do ubezpieczenia społecznego nie więcej niż 9 osób (dotyczy to również umów cywilnoprawnych) na dzień 29 lutego 2020,
c. Jeżeli w marcu 2020 składki opłacałeś/łaś tylko za siebie (nie zatrudniałeś pracowników), to w marcu 2020 Twój przychód (bez VAT) nie może przekroczyć 15 681 zł.
Jeżeli w marcu 2020 r. przychód przekroczył powyższą kwotę, ale nie przekroczy tej kwoty w miesiącu kwiecień lub maj, nadal będziesz mógł wnioskować o zwolnienie z obowiązku składek za te pozostałe miesiące.

2. W jakim terminie złożyć wniosek?
Wniosek może zostać złożony do dnia 30 czerwca 2020.

3. Kiedy najwcześniej mogę złożyć wniosek?
Jeżeli nie zatrudniasz pracowników (opłacasz składki tylko za siebie), z uwagi na konieczność podania przychodu za marzec 2020, wniosek będzie mógł być złożony po rozliczeniu miesiąca marca 2020, chyba że jesteś w stanie samodzielnie określić wysokość przychodu za marzec.
Jeżeli zatrudniasz pracowników, wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie (kryterium przychodowe nie jest wymagane).

4. Czy muszę załączyć do wniosku załącznik o pomocy publicznej?
Tylko w sytuacji, gdy wniosek jest składany w formie elektronicznej przez platformę PUE ZUS. Wniosek w wersji papierowej nie wymaga tego załącznika, gdyż te informacje podaje się we wniosku podstawowym (w pkt. 4. wniosku).
Aktualizacja (10.04.2020): w chwili obecnej dane z załącznika o pomocy publicznej mogą być już podawane bezpośrednio w podstawowym wniosku składanym przez ZUS PUE, dlatego nie ma konieczności oddzielnego wypełniania przedmiotowego załącznika.

5. Czy biuro Taxe.pl wypełni dla mnie wniosek RDZ?
Tak, w poniedziałek 6 kwietnia zostanie udostępniony generator, umożliwiający pobranie wypełnionego wniosku. Uwaga! Wniosek zostanie wygenerowany na podstawie podanych przez Ciebie danych w profilu klienta. Sprawdź, czy te dane są aktualne; dotyczy to przede wszystkim numeru NIP, REGON oraz podstawowego numeru PKD działalności.

6. Czy biuro Taxe.pl może złożyć wniosek za mnie?
Niestety nie, żadne z udzielonych nam upoważnień nie umożliwia nam złożenia tego wniosku w imieniu klienta.

7. Jak mogę złożyć wniosek?
– Wydrukowany i podpisany wniosek złóż w oddziale ZUS (wrzuć do skrzynki podawczej).
– Wydrukowany i podpisany wniosek wyślij przesyłką poleconą do oddziału ZUS.
– Jeżeli posiadasz konto ZUS PUE, wniosek wypełnij i wyślij za pośrednictwem tej platformy.

8. Złożyłem/łam już wniosek, co dalej?
Uzyskanie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek oznacza zmianę w rozliczeniach kwot odliczeń od podatku dochodowego. Dlatego też poinformuj nas o fakcie złożenia wniosku za pośrednictwem wątkowego systemu pomocy.

Aktualizacja 06.04.2020:

9. Jak samodzielnie określić przychód w danym miesiącu?
Zsumuj łączną wartość wszystkich wystawionych faktur sprzedaży oraz sprzedaży nieudokumentowanej (jeżeli występuje), w których miesiącem sprzedaży jest miesiąc dla którego liczony jest przychód. Jeżeli jesteś czynnym płatnikiem VAT, sumuj kwoty netto.

10. Czy mam opłacać składki ZUS do czasu uzyskania decyzji o akceptacji wniosku?
Nie. W naszej ocenie zapłacone składki ZUS mogą nie podlegać zwrotowi lub zaliczeniu na poczet kolejnych okresów.

Najnowsze artykuły naszych ekspertów:

Ulga na dziecko czyli kompendium praktycznej wiedzy

2024-03-29

Ulga na dziecko to jedna z bardzo nielicznych ulg podatkowych, która jest odliczana od podatku a nie od dochodu. To [...]

Jak wystawić fakturę dla kontrahenta spoza Unii Europejskiej?

2024-03-25

Na poziomie Unii Europejskiej podatek od towarów i usług ma charakter podatku zharmonizowanego, co oznacza, że w każdym kraju zasady [...]

Otrzymanie dotacji na zakup środka trwałego a odliczenie VAT

2024-03-22

Podstawowym prawem czynnego podatnika podatku VAT jest możliwość odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług. Pojawia się jednak [...]

Ulga mieszkaniowa – czy wydatki na spłatę kredytu uprawniają do zwolnienia z PIT?

2024-03-18

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, wiąże się z koniecznością rozliczenia dochodu [...]

Wycofanie środka trwałego z majątku spółki – VAT oraz PIT

2024-03-15

Przedmiotem naszych dzisiejszych rozważań będzie przypadek wycofania środka trwałego ze spółki jawnej do majątków osobistych wspólników. Zastanowimy się z jakimi [...]